20 November 2014

PEMIMPIN NEGARA SABAH 1963 - 2014

Oleh: Awis Are-Wish

KABINET SABAH YANG PERTAMA
(16 September 1963)
Duduk dari kiri ke kanan:
Dtk. Harris Salleh (Menteri Kerajaan Tempatan), Dtk. Khoo Siak Chiew (Menteri Perhubungan dan Kerja Raya),  Tun Donald Stephen / Tun Haji Fuad Stephen setelah masuk Islam (Ketua Menteri Pertama Sabah),  Dtk. Pang Tet Tshung (Menteri Kewangan), Dtk. GS Sundang (Timbalan Ketua Menteri).

Berdiri dari kiri ke kanan:
Encik R. Bob Speedy
(Setiausaha Jemaah Menteri Setiausaha kemudian Sulit kepada Yang di-Pertua Negeri),
Tan Sri Mohd Said Keruak (Menteri Pertanian), Encik R. Jones (Peguam Negara),
Encik RM Turner (Ketua Setiausaha), Encik A. Jones (Akauntan Negara),
Datuk Richard E. Yapp (Menteri Sumber Asli).

******************************************************************

Ketua Menteri Sabah
1963 -2014

ALLAHYARHAM TUN MOHD. FUAD STEPHENS
(1963-1964) & KE-5 (April-Jun 1976)

TAN SRI PETER LO SU YIN
(1965-1967)

ALLAHYARHAM TUN DATU HAJI MUSTAPHA
BIN DATU HARUN
(1967-1975)

ALLAHYARHAM TUN HAJI MOHD. SAID BIN KERUAK
(1975- 1976)

DATUK HARRIS BIN MOHD SALLEH
 (1976-1985)

DATUK SERI PANGLIMA JOSEPH PAIRIN KITINGAN
(1985 - Mac 1994)

TAN SRI SAKARAN BIN DANDAI
(Mac 1994- Dis 1994)

DATUK SALLEH BIN MOHD. SAID KERUAK
(Dis 1994- Mei 1996)

DATUK YONG TECK LEE
(May 1996 - May 1998)

TAN SRI BERNARD GILUK DOMPOK
(Mei 1998 - 13 Mac 1999)

DATUK SERI PANGLIMA OSU BIN HAJI SUKAM
(14 Mac 1999 - Mac 2001 )

TAN SRI CHONG KAH KIAT
(17 Mac 2001 - 26 Mac 2003)

DATUK SERI HAJI MUSA BIN HAJI AMAN
(27 Mac 2003 - Sekarang)


*********************************************************************************

T.Y.T Negeri Sabah
(Tuan Yang Terutama Yang di-Pertua Negeri)
Jawatan Yang Di Pertua Negeri (Gabenor) Sabah telah ditubuhkan selepas kemerdekaan Borneo Utara dan kemudian menjadi salah satu daripada negeri-negeri di dalam Persekutuan Malaysia. Pejabat dibentuk secara rasmi pada 16 September 1963. Gabenor Sabah adalah alamat berikut: -


Tun Datu Haji Mustafa bin Datu Harun
16.09.1963 - 1965
Tun Datu Mustapha bin Datu Harun adalah yang pertama Yang Dipertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 31 Jul 1918 di Kg Limau-Setangan, Kudat, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah pada 16 September 1963. Beliau meletak jawatan dari posisi pada 16 September 1965.
Beliau dikenali sebagai Bapa Sabah Kemerdekaan dan Bapa Sabah Pembangunan.
Beliau meninggal dunia pada 2 Februari 1995.

Tun Pengiran Haji Ahmad Raffae
16.09.1965 - 1973
Tun Datu Mustapha bin Datu Harun adalah yang pertama Yang Dipertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 31 Jul 1918 di Kg Limau-Setangan, Kudat, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah pada 16 September 1963.
Beliau meletak jawatan dari posisi pada 16 September 1965.
Beliau dikenali sebagai Bapa Sabah Kemerdekaan dan Bapa Sabah Pembangunan.
Beliau meninggal dunia pada 2 Februari 1995

Tun Haji Mohd. Fuad Stephens
16.09.1973 - 1975
Tun Muhammad Fuad Stephens @ Donald Stephens adalah yang ketiga Yang Di Pertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 14 Sep 1920 di Kudat, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah pada bulan April 1973 dan memegang jawatan sehingga Jun 1975.
Beliau meninggal dunia dalam satu nahas udara GAF Nomad pada tanggal 6 Juni 1976. Nahas itu juga dikenali sebagai Tragedi Double Six.

Tun Mohd. Hamdan (dahulu Datuk Indan Kari)
1975 - 1978
Tun Mohd Hamdan bin Abdullah adalah yang keempat Yang Di Pertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 22 februari 1922 di Kg Labuaya, Tuaran, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah pada 28 Julai 1975.
Beliau memegang jawatan tersebut sehingga beliau meninggal dunia pada tahun 1977.

Tun Haji Ahmad Koroh
26.06.1978 - 1979
Tun Haji Ahmad Koroh adalah anak kelima Yang Dipertua Negeri Sabah.
Beliau dilahirkan pada 1 Januari 1925 Kg Limbawan, Keningau, Sabah.
Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah 1977 menggantikan
Tun Mohd Hamdan yang meninggal dunia pada tahun yang sama.
Beliau memegang jawatan tersebut sehingga beliau meninggal dunia pada tahun 1978.

Tun Datuk Mohamad Adnan Robert
27.06.1979 - 1987
Tun Haji Mohd Adnan Robert yang keenam Yang Di Pertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 10 september 1917 di Kota Kinabalu, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah pada 27 Jun 1978. Beliau juga berkhidmat sebagai Gabenor Sabah untuk dua penggal berturut-turut sehingga tahun 1987.
Beliau meninggal dunia pada 2003.

Tun Mohd. Said bin Keruak
1987 - 1994
Tun Haji Mohamed Said bin Keruak adalah ketujuh Yang Dipertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 15 November 1926 pada Kg Pirasan, Kota Belud, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Gabenor Sabah pada tahun 1987. Beliau berkhidmat sebagai Gabenor Sabah sehingga beliau bersara pada tahun 1995.
Beliau meninggal dunia pada tahun 1995.

Tun Datuk Seri Panglima Haji Sakaran bin Dandai
01.01.1995 - 31.12.2002
Tun Sakaran Dandai adalah bin kelapan Yang Dipertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 15 April 1930 di Kg Air, Sempoarna, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Yang Dipertua Negeri Sabah pada 1 Januari 1995. Beliau kemudiannya dilantik semula selama tempoh kedua berturut-turut pada 1 Januari 1999. Beliau berkhidmat sebagai Gabenor Sabah sehingga 31 Disember 2002.

Tun Datuk Seri Panglima Haji Ahmadshah bin Abdullah
01.01.2003 - 01.01. 2010
Tun Ahmad Shah bin Abdullah kesembilan Yang Di Pertua Negeri Sabah. Beliau dilahirkan pada 9 Disember 1946 pada Inanam, Kota Kinabalu, Sabah. Beliau telah dilantik sebagai Yang Dipertua Negeri Sabah pada 1 Januari 2003. Beliau berkhidmat sebagai Gabenor Sabah sehingga 31 Disember 2010.

Tun Juhar bin Mahiruddin
(2011 - sekarang)
Tun Juhar bin Mahiruddin adalah kesepuluh Yang Dipertua Negeri Sabah.
Beliau dilahirkan pada 5 November 1953 pada Pulau Tambisan, Sandakan, Sabah.
Beliau telah dilantik sebagai Yang Dipertua Negeri pada 1 Januari 2011 dan pada masa ini masih memegang tajuk.


Di Sabah Jawatan Yang di-Pertuan Negara wujud dari 1963 hingga 1976, apabila gelaran itu diturunkan kepada Yang di-Pertua Negeri. Bermula dari Datu Mustapha Datu Harun, Pagiran Ahmad Raffae, Mohd Fuad Stephens dan Mohd Hamdan yang terakhir bergelar Yang di-Pertuan Negara dan pertama kali diganti dengan gelaran Yang di-Pertua Negeri. 

  1. TYT Yang di-Pertuan Negara Sabah, Pertama ialah Datu Mustapha Datu Harun (16.09.1963-16.09.1965)
  2. TYT Yang di-Pertuan Negara Sabah, Kedua ialah Pagiran Ahmad Raffae (16.09.1965-16.09.1973)
  3. TYT Yang di-Pertuan Negara Sabah, Ketiga ialah Mohd Fuad Stephens (16.09.1973-28.07.1975)
  4. TYT Yang di-Pertuan Negara Sabah/TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Keempat ialah Mohd Hamdan (28.07.1975-10.10.1977)
  5. TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Kelima ialah Ahmad Koroh (12.10.1977-25.06.1978)
  6. TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Keenam ialah Mohamad Adnan Robert (25.06.1978-31.12.1986)
  7. TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Ketujuh ialah Mohd Said Keruak (01.01.-31.12.1994)
  8. TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Kelapan ialah Sakaran Dandai (01.01.1995-31.12.2002)
  9. TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Kesembilan ialah Ahmadsah Abdullah (01.01.2003-31.12.2010)
  10. TYT Yang di-Pertua Negeri Sabah, Kesepuluh ialah Juhar Mahiruddin (01.01.2011-Kini)
http://nipuhawang-awis.blogspot.my/2015/11/semangat-85.html
Reactions:

3 comments :

Jawapan kepada :
Negara sabah atau negeri sabah
http://www.negara-sabah.blogspot.com

Jawapan kepada :
Negara sabah atau negeri sabah
http://www.negara-sabah.blogspot.com

Post a Comment

Sila Berikan Komen ATAU Sumbangan Artikel/Bahan Anda:-

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...